Ofelia Shops

Reading Practice

1. headphones_sm.gif Listen. Click listen.jpg to listen.
2. Answer. Click on the correct answer. answers.jpg

Ofelia Shops

Ofelia shops for groceries at Wal-Mart. Today she is buying fruit. She wants to buy strawberries. Strawberries cost $4.00 lb. She does not buy strawberries because they are expensive. She buys bananas for 29¢ lb. because they are cheaper.